Григорій Васильович Дем’ян

Звання «Почесний громадянин Сколівського району» присвоєно рішенням Сколівської районної ради № 232 від 03 липня 2012 р.

Григорій Васильович Дем’ян - український фольклорист, етнограф і літературознавець, педагог і науковець, депутат Верховної Ради України ІІ скликання, автор Закону України «Про статус гірських населених пунктів України», багатьох друкованих видань та публікацій, полум’яний борець за свободу України, який зазнав переслідувань та утисків від радянської влади.

Народився 2 червня 1929 р. у с. Грабовець Сколівського району. Закінчив Стрийське педагогічне училище (1949), історичний факультет Львівського державного університету ім. Івана Франка (1960), аспірантуру Ужгородського державного університету (1971). Кандидат історичних наук (1989). Останнє місце роботи - старший науковий співробітник відділу фольклористики Інституту народознавства НАН України. Перший лауреат республіканської Премії ім. Павла Чубинського (1989), Фонду духовного відродження ім. митрополита Андрея Шептицького (1992). Нагороджений пам’ятними медалями Климента Квітки, Михайла Грушевського і Степана Бандери.

Автор більше 1000 публікацій та книг, у тому числі: «Таланти Бойківщини» (1991); «Іван Вагилевич — історик і народознавець» (1993); «Повстанський мартиролог Сколівщини», «Бандерівці» (2000); «Українські повстанські пісні 1940—2000 років (історико-фольклористичне дослідження)» (2003); «Грабовець, (історико-народознавче дослідження)» (2007). Записав десятки тисяч зразків українського фольклору.